V okolí silnic se objevují netradiční značky: Dejte si pozor na sysly!

Opravdu znáte všechny dopravní značky? Možná budete překvapeni, až na jedné z nich uvidíte siluetu sysla. Značka “Pozor, sysel” u Mohelna na Třebíčsku je jediná svého druhu v celé České republice a upozorňuje řidiče na to, aby si dali pozor na hlodavce, který v daném úseku často přebíhá přes cestu. Nejde o recesi, ale o platné dopravní značení. A rozhodně to není pouze výmysl z hlav ochránců přírody – značení by mělo přispět ke snížení nehodovosti.

Poblíže Mohelnské Hadcové stepi se nachází kolonie čítající asi 80 chráněných syslů. Ti zde velmi často přechází silnici, když se vydávají za potravou. Odborníci vysvětlují, že zvíře preferuje stepní lokality s krátkou trávou, protože jim zde nic nebrání ve výhledu. Proto většina z asi tisícovky českých syslů obývá golfová hřiště a letiště.

Odborníci na pronájem dopravního značení z AZznačky podotýkají, že dopravní značení se syslem je jednou z mnoha značek upozorňujících na přítomnost zvířat. Na symbol jelena ve skoku si řidiči již dávno zvykli, ale kromě něj se naznačení objevují i jiné druhy. Počátkem roku 2016 se mohou na značkách objevovat symboly dalších zvířat, ovšem umístění takového značení musí odpovídat určitým pravidlům.

Dopravní značení se vydává se souhlasem vlastníka nebo provozovatele komunikace a PČR. Žadatel zároveň musí dokázat, že má umístění značky opodstatnění – například doložit, že jde o úsek, kde kvůli migraci určitého druhu často dochází k nehodám.

Ačkoliv umístění svislé, stejně jako vodorovné dopravní značky podléhá jasným normám, někteří lidé si s tím hlavu nelámou. Příkladem je značka v Polné na Jihlavsku poblíž rybníka Peklo – upozorňuje řidiče na přecházející kachny divoké. Vyrobili ji místní pracovníci hospodářských služeb a za vzor si vzali australskou značku upozorňující na klokany. Místní si tuto svislou dopravní značku chválí, neboť zde každoročně končilo pod koly mnoho káčat.

Zdroj fotografií: kr-vysocina.cz.


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 60 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *