Jak vybrat robotický vysavač?

Lidí, kteří by milovali vysávání, asi moc není. I když se klasické vysavače stále vylepšují, tahání přístroje po bytu je prostě nuda. Naštěstí si dnes můžete pořídit vysavač robotický a během vysávání si číst nebo třeba popíjet kávu. Víte ale, podle jakých parametrů byste měli robotický vysavač vybrat? Existují robotické vysavače s navigací, s možností připojení přes wifi a dalšími prvky. Dělí se i podle výkonu, podlahové plochy a typu podlahové krytiny, kterou jsou schopny vyčistit a dalších vlastností.


Cena

Cena je obvykle nejdůležitější parametr, který náš výběr ovlivňuje. Nejlevnější vysavače lze dnes koupit už pod 3 tisíce korun. Naopak, nejdražší modely stojí i desetinásobek. Pro lepší orientaci si v některém z internetových srovnávačů stanovte finanční limit, tedy, částku, kterou jste ochotni za přístroj utratit, a dále si vybírejte podle praktických vlastností.

Záleží na tom, kde bude vysávat

Protože robotické vysavače se liší nejen výkonem, ale také množství funkcí a vyspělost jeho inteligence. Čím tvarově složitější byt či dům je, tím inteligentnější a navigačně schopnější by měl být robotický vysavač. Menší byt s čtvercovými nebo obdélníkovými místnostmi nepřeplněný zařízením kvalitně vysaje i robot bez navigace, ale ve složitějším prostoru s větším množstvím nábytku je navigace u robotického vysavače nutná.

Typ podlahové krytiny

Základní modely robotů dobře vysají hladké podlahové krytiny – vinyl, korek, dřevo, linoleum, dlažbu apod., pro koberce jsou třeba výkonnější (a tím i dražší) robotické vysavače s kvalitnějšími kartáči.

Navigace

Pokud vysavač není vybaven navigací, jezdí po místnosti na základě určitého algoritmu, nebo jen zcela náhodně. V takovém případě díky nárazníkům zjistí, že jsou u překážky a vydají se na jinou stranu. Výrobky s navigací mají ve svém vybavení senzory, které jim umožňují se v prostoru lépe orientovat, pamatovat si, kde už uklízely, mohou mít laser, kameru, GPS…  Pohybují se efektivněji a uklidí rychleji, samozřejmě za vyšší cenu.

Filtry

Do robotického vysavače vzduch na jedné straně vstupuje, na druhé vystupuje. Proto musí mít dva typy filtrů, tj. vstupní a výstupní filtr. Zejména pokud jste alergici či astmatici, je podstatný zejména výstupní filtr. Může být buď textilní nebo ze skelného vlákna (HEPA filtry). Filtry ze skelného vlákna jsou většinou účinnější, nejkvalitnější dosahují až více než 99% účinnosti.

Kartáče

Všechny robotické vysavače mají hlavní kartáč, který může být buď gumový, nebo štětinový. Ty dražší mohou mít oba. Kvalitnější modely pak mají také 1 až 2 kartáče boční, které zlepšují úklid hlavně v rozích místností.

Další parametry

Sací výkon hraje u robotických vysavačů podstatně menší roli než u vysavačů klasických. Naprostá většina přístrojů zvládne hladké plochy, vysoký výkon je potřebný na koberce s dlouhým vlasem. Robotické vysavače mají také různé operační módy (tiché, turbo atd.), umí se dobíjet během práce, umí se vyhnout určitým místům podle naprogramování, upozornit na plný odpadní koš atd. Stále více modelů se dá ovládat třeba přes chytrý telefon.


Naše tipy na nákup

Vybrali jsme pro vás několik modelů v různých cenových hladinách.

Do 5 000 Kč:

TESLA RoboStar T30 – kombinace robotického vysavače a mopu vydrží na jedno nabití pracovat až 110 m. Je vysoký jen 75 mm, takže zajede i pod nábytek. Má infračervené dálkové ovládání s LED displejem, 5 režimů úklidu a senzory proti nárazu a pádu ze schodů. Automaticky se přizpůsobuje různým typům podlah.

Do 10 000 Kč:

iRobot Roomba 605 – robotický vysavač s navigací iAdapt. Inteligentně reaguje na uklízený prostor. Má třístupňový čistící systém a filtr AeroVac. Má senzory proti pádu ze schodů, nárazník se zpomaleným dotykem, systém neviditelné přepážky, funkci Antitangle proti zamotání do šnůr, třásní či kabelů, rozpozná silně znečištěná místa, automatický návrat do nabíjecí stanice a řadu dalších funkcí. Je vybaven baterií XLife s dvojnásobnou životností

Nad 10 000 Kč:

Miele Scout RX1 – robotický vysavač se systémem Smart Navigation (Gyro senzor, kamera, přesná orientace v místnosti). Zametá, kartáčuje a vysává, a to i v rozích. Na jedno nabití vydrží až 120 minut a překoná až 2 cm vysoké překážky. Má dvoustupňový AirClean filtr, dálkové ovládání, technologii rozpoznání nábytku a senzory proti pádu. Sběrná nádoba se velmi jednoduše vyprázdní.


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 60 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *