Jak vybírat snowboardové boty?

Všechny snowboardové boty by se měly vybírat podle tří hlavních hledisek:

  1. velikost
  2. pružnost
  3. odvětví kterému se chcete věnovat

Velikost snowboardových bot

Co se týče velikosti, snowboardové boty by vám měly padnout akorát a měly by mít vnitřní i vnější zavazování. Během zkoušení bot si je nezapomeňte utáhnout tak, jako by jste s nimi zrovna chtěli vyjet, protože právě díky správnému zavázání se noha dostane do optimální polohy. Při zkoušení také dbejte na to, aby vás nikde netlačily, ale zároveň aby nebyly volné! V botách vám nesmí klouzat pata!


Pokud jsou vám boty těsné, ničemu to nevadí. Uvidíte, že po první jízdě se vám vložka boty vytvaruje přesně na vaši nohu. Tlačit vás ovšem boty nesmí!

Dobré jsou boty s termo vložkou, která má vynikající termoizolační vlastnosti, ale mimo to se dá i teplem tvarovat. Vše probíhá tak, že se vložka nahřeje horkým vzduchem, pak se obují a zchladnou na noze. Následně se přizpůsobí tvaru vaší nohy. Takové boty vyrábí např. značka Ride nebo Thirty two. Nemíme si však plést termovložku s tím, že většinu bot dnes lze rozdělit na dvě části – vnitřní „botičku“ a „skořepinu“ která obepíná nohu v botičce a slouží pro uvázání na prkno.

Pro správnou  velikost bot je dobré podívat se na orientační tabulku velikosti obuvi. Nejlepší je osobní vyzkoušení bot přímo v prodejně, ale pokud tuto možnost nemáte, je dobré srovnat velikost právě podle tabulek.

Pružnost snowboardových bot

Boty na snowboard byste měli vybírat podle toho, zda jste v daném sportu začátečník nebo pokročilý, jaký styl jízdy je vám bližší atd.

Pokud preferujete freestyle, zvolte raději měkčí boty, které vám umožní lépe se pohybovat a klidněji dopadat na terén. Tyto vlastnosti oceníte zejm. při provádění různých triků. Protože měkčí boty eliminují během jízdy drobné nepřesnosti, hodí se hlavně pro začátečníky.

Pokud se chystáte na sjezdovku, zvolte spíše tvrdší boty, které se ale hodí i na freeride. Tvrdší boty si kupte až v momentě, kdy budete svou jízdou přesvědčeni a budete ji mít zcela pod kontrolou. Tvrdší boty zajišťují především dobrou jízdu po hraně snowboardu. Mimo to velmi dobře přenáší impulsy vašich nohou do snowboardu, jehož reakce je pak rychlejší a přesnější, než u měkčích bot.

Bez jakýchkoli pochybností lze říci, že právě boty jsou jednou z nejdůležitějších částí snowboardové výbavy, a proto jim věnujte patřičnou pozornost. Rozhodně se nesnažte ušetřit koupí pochybných značek bot. Investice se v tomto případě opravdu vyplatí.  Může se stát, že nějakou tu korunu při nákupu bot na snowboard ušetříte, ale paktřeba nebudete mít takové pohodlí, noha vám bude v botě plavat nebo bude příliš těsná, bude do ní zatékat apod.

Typově lze boty dělit podle jejich určení

  • Freeride boty – se hodí spíše tvrdší boty, konstrukčně jsou však řešené podobně jako ty na freestyle, na první pohled se od sebe příliš neliší
  • Freestyle boty – měkčí boty s tlumením na patě (tlumí při dopadech, aby se vám neničily klouby)
  • Allmountain boty – univerzální typ bot, vhodné hlavně pokud se krom jezdění míníte i pohybovat ve větší míře „po svých“
  • Alpine boty – tvrdé boty, které jsou v podstatě stejné jako na lyže. Stále méně se vyskytující typ.Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 60 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

2 Replies to “Jak vybírat snowboardové boty?”

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *