Jak si vybrat půjčku?

Vybrat půjčku není vždy jednoduché. Je dobré konkrétnímu zvolení té pravé věnovat dostatek času a porovnat jednotlivé možnosti, které současný úvěrový trh nabídne. Naštěstí není nutné hledat weby jednotlivých poskytovatelů a složitě zjišťovat potřebná fakta. Dnes už není problém srovnat si jednotlivé půjčky na jednom místě. Takovou možnost nabídne třeba web $$$$$$.$$. Pokud jste o něm ještě neslyšeli, nebo svou půjčku vybíráte opravdu poprvé, budou se vám hodit informace o tom, na co je dobré konkrétně hledět.


Výhodnost je základ

Na co je třeba hledět primárně, to je rozhodně výhodnost půjčky. Mnoho lidí hledí hlavně na úrokovou sazbu, což není vždy ideální volba. Je dobrá pro orientaci, ale zároveň platí, že když jsou naším cílem nejvýhodnější půjčky, je třeba hledět primárně na RPSN. Jedná se o roční procentuelní sazbu nákladů, která jasně a přesně vyčíslí vše, co během jednoho roku zaplatíme navíc. Čím je menší, tím je půjčka výhodnější. A co přesně tato sazba může obsahovat?

Je to třeba:

 • Úroková sazba
 • Různé poplatky s půjčkou spojené
 • Platby spojené s pojištěním půjčky

Co je dobré také připomenout, že RPSN ne vždy vychází smysluplně. Pokud se jedná o mikropůjčky, tak mohou být jeho hodnoty až astronomické, i když reálně se přeplatí třeba jenom pár stovek, nebo tisíců korun.

Důležité jsou i podmínky získání

To druhé, na co je třeba při výběru ideální půjčky hledět, to jsou rozhodně podmínky jejího získání. I ty je dobré vzít v potaz. Důvod je prostý. Pokud si o půjčku žádáme, tak logicky chceme, aby byla schválena, nebo aby byla pravděpodobnost jejího schválení co možná nejvyšší. I proto je dobré při výběru půjčky hledět hlavně na to, co vše je třeba doložit, stejně jako na to, co vše je kontrolováno. Pokud jste uvedeni v některém z bankovních nebo nebankovních registrů, je více než jasné, že správnou volbou pro vás budou půjčky bez nahlížení do registru. Pokud naopak nemáte možnost doložení svého příjmu, měly by vás zajímat půjčky bez dokládání příjmu. Co ale může hrát také roli, to je možnost ručení nebo ručitele, zjišťování aktuálních výdajů a řada dalších informací.


Dobré je připomenout, že od prosince roku 2016 se podmínky pro poskytování půjček zpřísnili, vlivem čehož mohou být hůře dostupné, nebo je třeba především individuálního přístupu, aby byla zachována vysoká míra schvalovatelnosti.

Pozor i na to, od koho si půjčíte

Ano, i toto hraje při výběru půjčky velkou roli. Dnes můžeme úvěrový trh rozdělit hned do tří klíčových možností, které se liší jak charakterem, tak třeba i možným rizikem toho, jak férové jsou jednotlivé podmínky, smlouvy a jiné dokumenty.

Danými variantami jsou:

 • Bankovní půjčky
 • Nebankovní půjčky
 • Půjčky od soukromých osob

Samostatnou kapitolou je novinka na českém trhu a to P2P půjčky, tedy model kdy se na půjčku složí několik soukromých osob. Tento systém přišel v posledních letech ze zahraničí a získává si stále více příznivců. Průkopníkem a vlajkovou lodí této části půjčkového trhu je společnost Zonky.cz.

Co dále je důležité?

Zmapovali jsme to nejdůležitější a tak se již můžeme podívat na několik dalších věcí, které je dobré zohlednit. Může sem patřit třeba délka vyřízení půjčky a celková jednoduchost spojená s tím, kam je třeba jezdit a co je nutné podepsat. Zjistit je dobré i podmínky splácení půjčky a jejich případné sankce. To může souviset s celkovou výhodností. Na co dále nezapomínat, to je zcela přirozeně také jednoduchost samotné žádosti. Ideálem je podat ji ihned a online. I toto moderní srovnávače půjček samozřejmě nabídnou.Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 60 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

6 Replies to “Jak si vybrat půjčku?”

 1. Daniela

  nechápu, že lidi mají neustále potřebu brát si nějaké nebankovní půjčky. Když na něco nemám, tak si to snad nekoupím ne? Něco jiného je hypotéka.

 2. Pidas

  Zdravím vás přátelé,

  pokud hledáte výhodnou půjčku, tak zkuste tento online srovnávač půjček, můžete si zde najít jak bankovní tak i nebankovní půčku: nasetreno.cz/porovnani-pujcek/

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *