Jak pečovat o kolečkové brusle

Kolečkové brusle jsou díky svým vlastnostem velmi oblíbeným sportovním vybavením. Jejich velkou předností jsou především nízké pořizovací náklady. Inline brusle jsou vhodné i pro delší trasy, ale nejlepší je jejich použití na upraveném terénu či asfaltu. Při správné péči lze navíc jejich výrazně prodloužit jejich životnost.

Pravidelná péče o kolečkové brusle dokáže zázraky

Péče o kolečkové brusle není nikterak extrémně náročné, ale je třeba se jí pravidelně věnovat. A nezáleží na tom, zda máme špičkový ultralehký model pro zkušené bruslaře nebo jsme si brusle pořídili za tiscí korun ve výprodeji. Jedině tak udržíme kolečkové brusle ve výborném stavu a výrazně prodloužíme jejich celkovou životnost. Pravidelná údržba je potřebná i pro naši bezpečnost a dobré jízdní vlastnosti a rozhodně se na ní nevyplatí šetřit. V ideálním stavu by in-line brusle měly být pohodlné a tiché.

U kolečkových bruslí jsou zřejmě nejvíce důležitá kolečka a rám, na kterém jsou umístěna. Péči je však potřeba věnovat i botě. Tu bychom měli vždy udržovat čistou a suchou. Po každém použití je vhodné ji co nejvíce otevřít a nechat proschnout. Doporučuje se i používání antibakteriálních sprejů, které nejen, že zbaví vnitřní část boty nepříjemného zápachu, ale samozřejmě i bakterií.

Dále je nutná kontrola vnitřní vložky, díky které se v bruslích cítíme pohodlně. Pokud bude hodně sešlapaná, je lepší ji vyměnit. Zapomenout nesmíme na kontrolu přezek, jenž botu stahují a zajišťují nám tak bezpečnost a stabilitu.

Co se sjetými kolečky?

Zvláštní péči vyžadují samotná kolečka. Ta se po určitém čase sjezdí a brusle nereagují tak, jak by měly. Jízda na nich pak pro nás může být složitější a méně pohodlná. Z toho důvodu je dobré občas kolečka mezi sebou prohodit či je vyměnit úplně. To vždy závisí na jejich aktuálním stavu. Není od věci se poradit s odborníkem.

Nejjednodušší způsob prohození koleček je ten, kdy vyměníme první kolečko se třetím nebo druhé se čtvrtým. Lze vyzkoušet i variantu, kdy prohodíme stejná kolečka z jedné brusle na druhou. Jsou-li kolečka hodně sjetá nebo příliš nerovnoměrná, bude lepší je vyměnit úplně.

Využíváte brzdy? Pozor na jejich opotřebení …

Ne každý brzdové špalíky u kolečkových bruslí využívá, ale rozhodně je třeba je čas od času zkontrolovat. Že jsou již opotřebované poznáte pouhým pohledem nebo podle toho, jak vysoko je třeba zvedat špičku brusle, když chcete zabrzdit. Výměna je snadná a doma ji tak zvládne každý. Tento brzdový špalík je k brusli přichycen většinou jedním šroubem, který snadno vyšroubujete a špalík vyměníte.


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 60 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *