Co to je autoCAD?

AutoCAD je populární software pro 2D a 3D projektování a konstruování (CAD), vyvinutý firmou Autodesk. Na jádru Autodesk byla Autodeskem vyvinuta sada profesních aplikací určených pro CAD v oblasti strojírenské konstrukce, stavební projekce a architektury, mapování a terénních úprav. AutoCAD poskytuje řadu API rozhraní (AutoLISP/VisualLISP, VBA, ObjectARX, .NET) a je tak i otevřenou platformou pro nadstavbové aplikace třetích firem.

Přestože AutoCAD existoval i pro jiné platformy (Unix, Macintosh), dnes jeho vývoj pokračuje jen na platformě Microsoft Windows. První verze AutoCADu pochází z roku 1982. Aktuální verzí je AutoCAD 2017. Existuje řada lokalizovaných verzí AutoCADu, mj. i verze česká.

Nativním formátem výkresů AutoCADu je neveřejný souborový formát DWG, popř. jeho výměnná (textová) verze DXF. Oba tvoří de-facto standard pro výměnu 2D CAD dat. AutoCAD publikuje CAD data i do formátu DWF.


Ve škole kde studuji začíná v třetím ročníku výuka kreslení v autoCADu (i v jiných programech). Výuka začína kreslením 2D modelů a pokračuje kreslením 3D modelů (např. kreslení 2D-řezání leaserem, kreslení 3D-obrábění: frézka, soustruh,…).

2D 3D

Průměrný student kreslení v CADu zvládne téměř bez problémů. Problém ovšem nastává s procvičováním (opakování nového učiva). Základ pro zvládnutí kreslení v CADu je procvičovat (kreslení se musí vžít). Proto pro stundy nezbývá trávit přestávky na počítači a pokud se opravdu chcete něco naučit musí CADovat i po vyučování. Pokud si student chce poříd CAD domů má smůlu, cena CADu se pohybuje podle verze a typu licence kolem 30 000Kč (ikdyž existují osekané studentské verze i kolem 4-8 000Kč). Tudíž nezbývá nic jiného než si prodloužit vyučování.


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 60 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

One Reply to “Co to je autoCAD?”

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *